14. března 2018

Jak je to s poměrem ceny a kvality u ložisek

Jak je to s poměrem ceny a kvality u ložisek

Kdo šetří, má za tři. Ale kdo šetří na ložiscích, může i nepěkně prodělat. Proč?

Odpověď na otázku v titulku je zcela prostá. Protože u ložisek více než kde jinde platí, že cena odpovídá kvalitě výrobku. To ovšem neznamená, že levnější ložisko vám nemůže posloužit stejně dobře jako to z vyšší cenové kategorie. Jak se tedy vyznat v ohromné nabídce ložisek, když jsou nabízeny stejné položky ve stejném provedení ale od různých výrobců s různými cenovkami?

Dobře si rozmyslete, co od ložiska chcete

Váháte při výběru ložiska mezi nejlevnějším „číňanem“, nejdražším „japoncem“ a třeba střední cestou v podobě produktu tuzemské výroby? Neřiďte se jen podle ceny. Zamyslete se především nad tím, do jaké míry hodláte ložisko zatěžovat a jak dlouho vám při tomto zatížení má spolehlivě sloužit. Představte si výše zmíněná ložiska, na první pohled jsou v podstatě stejná. Ale necháme je běžet při maximálních přípustných otáčkách. S tím levným se v lepším případě rozloučíte během několika dnů (v tom horším však už za pár minut), zatímco dražší ložisko prémiového výrobce může spolehlivě sloužit i několik let.

Šetřit se vyplatí při větším množství

Při nákupu ložisek se tedy zamyslete nad tím, jaké nároky na ložiska budete mít a také na samotném množství potřebných ložisek. Například potřebujete 100 ložisek do pomaluběžného dopravníku, kde se budou ložiska točit při opravdu pomalých otáčkách a při nízkém zatížení. V takovém případě nemá příliš smysl investovat do prvotřídních ložisek v extra kvalitě, dostatečnou službu vám prokáží i ta levnější a na 100 kusech bude úspora opravdu dobře vidět.

Rozdílná situace nastává, když má být ložisko jedním z nejdůležitějších dílů ve vrtačce, kompresoru, vřetena CNC nebo jiném náročnějším stroji. A přitom potřebujete jen jeden či pár kusů. Tady se nepochybně vyplatí vzít dražší, tedy kvalitnější výrobek, a připlatit si za jistotu, že zařízení bude i při vysokých otáčkách a nárocích na ložisko fungovat spolehlivě a dlouho.

Lepší větší investice než ještě větší škody

Takže pokud nečekáte od ložisek špičkový a dlouhodobý výkon a stačí vám, že se budou pomalu odvalovat bez velkého zatížení, sáhněte klidně i po jeho levnější variantě. Levnější ložiska poslouží a neutratíte tolik peněz. Ale jestli potřebujete ložisko, jenž má být součástí stroje živícího vaši firmu, pak určitě neváhejte a sáhněte do kapsy o něco hlouběji. Dražší, což v tomto případě opravdu znamená i kvalitnější ložisko, je totiž po všech stránkách lépe vyrobené a spolehlivější. Zbytečně tedy neriskujte a nešetřete na nesprávném místě. A když nakupujete ložiska poprvé? Doporučujeme, že je vždy lepší začít s kvalitnějším.

Tajemství se skrývá v přesnosti

Ložisko je vlastně poměrně jednoduchá skládačka. Ne každý výrobce má však takové technologie, aby ta jeho ložisková skládačka byla dokonalá a dlouhodobě vydržela i nejvyšší zátěž. Čím přesněji dokáže továrna kroužky, kuličky, klec a těsnění vyprodukovat, tím se pak prodlužuje životnost a spolehlivost ložiska. Když pak necháte změřit ložisko prémiového výrobce, tak hodnoty měření budou přesně takové, jak jsou předepsané. Pokud je takové ložisko vyrobeno ve vysoké třídě přesnosti, pak hodnoty povolených odchylek budou skutečně sedět i v jednotkách mikrometrů. Jen pro představu, zhruba takové velikosti se dorůstají jednobuněčné organismy, pouhým lidským okem neviditelné. Přesné výrobní technologie a náročné produkční postupy však pochopitelně také něco stojí.

Rozhodněte sami

Garantujeme vám, že na našem e-shopu zaplatíte za ložiska vždy jen cenu odpovídající preciznosti jejich provedení. A cena odpovídá kvalitě. Vyberte si u nás přesně takové ložisko, jaké potřebujete, v hodnotě, jaká vám vyhovuje.

Hodnoťte článek:

hodnoceno 41×

Děkujeme za Vaše hodnocení.

Hledat
Zpět Zavřít

E-shop

Zpět Zavřít

Podle značky